Podobnie jak u ludzi, u kotów i psów nerki są bardzo ważnym organem. W przypadku choroby nerek, właściwa diagnoza i leczenie przeprowadzone przez lekarza weterynarii mogą uratować zdrowie i życie naszego pupila.

Problem schorzeń nerek u zwierząt towarzyszących pojawia się już na poziomie rozpoznania. Trudne bywa samo określenie, czy mamy do czynienia z ostrym uszkodzeniem nerek czy też przewlekłą chorobą, która rozwija się od miesięcy. Różne bywają też zaburzenia. Dlatego ważne jest reagowanie właściciela na symptomy mogące świadczyć o problemach zwierzęcia z nerkami.

Objawy

Problemy z nerkami u zwierząt objawiają się m.in. poliurią, czyli zwiększonym oddawaniem moczu. Objawem towarzyszącym wielomoczowi jest duże pragnienie, a więc i częste uzupełnianie płynów. W przypadku psów i kotów na choroby nerek może wskazywać  oprócz zwiększonej częstotliwości i ilości oddawanego moczu oddawanie moczu w nietypowych miejscach (na podłogę, łóżko, balkon) mimo przyzwyczajeń zwierzęcia do korzystania z kuwety czy oddawania moczu na spacerach.

O chorobach nerek mogą świadczyć także odwrotne do poliuri objawy – skąpomocz lub bezmocz. Przykładowo podczas kamicy nerkowej kamienie uszkadzają nerkę, a w sytuacji jej opuszczenia blokują moczowód. Taka niedrożność jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia zwierzęcia.

Nieodłącznym elementem chorób nerek u zwierząt domowych jest utrata masy ciała – powolna, widoczna z czasem przy chorobach przewlekłych; gwałtowna w przypadku ostrych chorób nerek. Towarzyszą jej najczęściej spadek apetytu i kapryśność w doborze jedzenia. Niejednokrotnie wydłuża się czas przyjmowania posiłku. Zdarza się, że zwierzę zupełnie przestaje przyjmować pokarm, choć interesuje się nim. Niekiedy pojawiają się też zaburzenia gastryczne, jak wymioty. Pojawia się również ospałość, apatia i zła kondycja fizyczna.

Część objawów u kotów, jak i psów przez wiele miesięcy może występować okresowo – zanikać i powracać.

Przyczyny

Choroby nerek u zwierząt domowych mogą mieć różne, czasem nakładające się przyczyny. Na przykład choroby endokrynologiczne, zaburzenia metaboliczne, również w znacznym stopniu do przewlekłej niewydolności nerek przyczyniają przebyte choroby jak leptospiroza czy babeszjoza, które początkowo powoduję ostre uszkodzenie nerek. . Wpływ mogą mieć też czynniki zewnętrzne – leki, jakie przyjmowało bądź nadal przyjmuje, a także medykamenty i inne substancje, m.in. trujące, z jakimi zwierzę mogło mieć styczność.

Leczenie

Leczenie przewlekłej choroby nerek polega na doborze odpowiednich leków, monitorowaniu jej przebiegu i wprowadzeniu – zwłaszcza w jej wczesnej fazie – właściwego żywienia. To zawsze proces indywidualny, uzależniony od potrzeb pacjenta i towarzyszących chorobie zaburzeń. W większości przypadków przewlekłej choroby nerek wystarczającym jest leczenie ambulatoryjne.

Z kolei w stanach ostrych zwierzęta poddawane są koniecznym zabiegom terapii nerkozastępczej. Bardzo często jest to intensywne leczenie stacjonarnie. W przypadku dializ wyróżnia się dializę otrzewnową i  bardziej zaawansowaną – hemodializę (z użyciem dializatora). Dializowanie umożliwia powrót do prawidłowej pracy tego organu.

Profilaktyka

Koty oraz wybrane rasy psów mogą przejawiać skłonność do przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Jeżeli niepokoi nas małe spożycie wody przez zwierzę, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie, np. poprzez zmiany karmy z suchej na mokrą czy rozstawienie w domu dodatkowych naczyń z czystą wodą, dobrze sprawdzają się też fontanny dla kotów, gdyż płynąca tam woda w zamkniętym obiegu zachęca koty do jej większego spożycia.

Istotne jest regularne badanie ciśnienia krwi zwierzęcia domowego. Informacji o nieprawidłowym działaniu nerek dostarczą też badania biochemiczne i morfologiczne krwi,  USG oraz bardzo ważne ogólne badanie moczu. 

Jeżeli dostrzeżemy częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu przez nasze zwierzę, pierwszym działaniem powinno być zebranie próbki i oddanie jej do analizy do lekarza weterynarii. Jest to podstawą do rozpoczęcia ewentualnego leczenia układu moczowego.

Regularne wizyty kontrolne w połączeniu z badaniami pozwolą ograniczyć ewentualne uszkodzenia nerek, pomogą zapobiec ciężkim powikłaniom i umożliwią wskazanie krótko- i długoterminowych rokowań.

CategoryOgólne

Numer kontaktowy        56 623 15 87