Podróżowanie ze zwierzęciem towarzyszącym często sprawia trudności – zarówno dla właściciela, jak i samego pupila. Niezależnie od tego, czy wybierzemy transport własny, publiczny czy profesjonalną firmę, obok komfortu naszego zwierzęcia musimy mieć na uwadze również obowiązujące prawo i bezpieczeństwo innych osób.

Zastanówmy się, czy rzeczywiście musimy zabierać zwierzę ze sobą

Jeżeli nie ma konieczności zabrania naszego pupila ze sobą i możemy skorzystać z tzw. hotelu dla zwierząt czy uprzejmości znajomych, nie wahajmy się. Wszystkie zwierzęta – także towarzyszące – są przyzwyczajone do przemieszczania się o własnych siłach i podróżowanie środkami lokomocji będzie dla nich sytuacją nienaturalną. Nie każde zwierzę dobrze znosi podróż i nowe miejsca. Zwłaszcza kotom trudno jest się przyzwyczaić do warunków podróży oraz do zmiany otoczenia. Adaptują się one o wiele dłużej niż np. psy.

Akcesoria, które ułatwią transport zwierząt

Istnieje cały szereg akcesoriów dla zwierząt, które mogą ułatwić ich transport oraz sprawić, że będzie bezpieczniejszy i milszy. Psu możemy zakupić specjalne szelki spełniające rolę pasów. Jeżeli dojdzie do kolizji drogowej, zwierzę będzie miało dzięki nim większe szanse na uniknięcie urazów. Ograniczą one również jego ruchy, co pozwoli na pozostawienie go w jednym miejscu i uniemożliwi wędrowanie po pojeździe. Siedzenia możemy zabezpieczyć specjalną matą. Warto zaopatrzyć się również w gryzak czy kość (w przypadku psów) lub zabawkę (w przypadku kotów) oraz przekąski, co zajmie zwierzę i tym samym sprawi, że będzie mniej stresowało się podróżą. Należy pamiętać o zabraniu wody i jej regularnym podawaniu.

Zależnie od rodzaju zwierzęcia oraz wybranego środka transportu, niekiedy należy dodatkowo skorzystać z transportera, czyli specjalnej, plastikowej klatki. Wyścielmy wcześniej jej podłoże miękkim materiałem, jak ręcznik czy kocyk. Jeżeli nie zaopatrzyliśmy się w transporter, jego rolę w samochodzie może spełnić odpowiednio duży i przystosowany karton. Zarówno pierwsze, jak i drugie należy przed podróżą unieruchomić pasami samochodowymi.

Dokumenty i szczepienia

Kiedy podróżujemy za granicę, dla psów, kotów i fretek musimy posiadać specjalny paszport. Możemy o nim przeczytać m.in. na [stronie] internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zwierzęta z tych gatunków muszą ponadto mieć wszczepiony specjalny transponder służący do ich identyfikacji, o którym więcej [tutaj]. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, jakie szczepienia obowiązują w kraju, w którym się zatrzymamy oraz o zabraniu ze sobą leków, jeżeli nasze zwierzę przyjmuje.

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/dokumenty-identyfikacyjne

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przemieszczenia-niehandlowe—podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi

Czym podróżować?

Auto – w przypadku jazdy samochodem musimy pamiętać, że odpowiednim miejscem do transportu większych zwierząt, jak pies czy kot, jest tylne siedzenie. Powinniśmy unikać przewożenia naszych pupili na przednim siedzeniu ze względów ich bezpieczeństwa. Pomoże to nam także uniknąć utrudnień w prowadzeniu pojazdu. Nieodpowiednie jest przewożenie zwierząt w bagażniku. Jeżeli podróżuje z nami pies, auto warto też opatrzyć informującą o tym naklejką umieszczoną na tylnej szybie. Podczas postojów – podobnie, jak w przypadku dzieci – zwierząt nie należy pozostawiać samych w nagrzanym aucie. Kiedy jedziemy, okna otwierajmy jedynie na kilka centymetrów – nie pozwalajmy zwierzęciu na wystawianie przez nie głowy. Wiatr, zwłaszcza przy szybkiej jeździe, może przyczynić się do pogorszenia stanu jego zdrowia – m.in. wywołać zapalenie uszu czy spojówek.

Kolej – podróż pociągiem dla psa i kota może być uciążliwa ze względu na duże zagęszczenie ludzi, jednak niekiedy jest to lepsze rozwiązanie niż ciasne auto – zwłaszcza w przypadku szybkich kolei. Jeśli zdecydujemy się na wybór pociągu, pamiętajmy, by zadbać o komfort zwierzęcia prosząc współpasażerów o niereagowanie i niezaczepianie go. Zbyt dużo bodźców i uwaga obcych osób może rozdrażniać i tak już zdezorientowanego pupila. W przypadku psa konieczne jest także zastosowanie kagańca, bez obecności którego konduktor ma prawo wystawić nam mandat. Dla większego psa powinniśmy też zakupić osobny bilet. Jego brak może skończyć się podobną sytuacją.

Autokar – decydując się na podroż autokarem, nasz wybór musimy ograniczyć do przewoźników oferujących możliwość transportu zwierząt. Chęć zabrania pupila powinniśmy zgłosić wcześniej, pytając o szczegóły i wymogi, które trzeba spełnić. Warto to zrobić możliwie szybko, choćby ze względu na ograniczenia w liczbie zwierząt mogących podróżować w jednym autokarze. Duże zwierzę to także dodatkowy bilet.

Samolot – rozwiązaniem w transporcie zwierząt może być również samolot. W takim wypadku powinniśmy zapoznać się z wytycznymi podawanymi przez linie lotnicze. Należy pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednią klatkę, w której zwierzę zostanie umieszczone na czas lotu, a także o posiadaniu wymaganych dokumentów. Musimy też liczyć się z uiszczeniem odpowiedniej opłaty.  

Firma – jeżeli nie mamy możliwości przewożenia zwierząt na własną rękę, możemy skorzystać z usług firm specjalizujących się w ich transporcie. Dzięki nim możliwe staje się bezpieczne dostarczenie pupila do dowolnego kraju w Unii Europejskiej, Skandynawii czy na Wyspy Brytyjskie bez naszego osobistego zaangażowania. To dobre wyjście w przypadku przeprowadzki lub dalekiej podróży. 

CategoryOgólne

Numer kontaktowy        56 623 15 87