Podobnie jak u ludzi, zwierzęta również mają swoje problemy behawioralne. Objawiają się one w postaci różnego rodzaju fobii, nadmiernej agresji czy innych niestandardowych zachowań. W ich leczeniu pomoże cierpliwość, ale przede wszystkim: lekarz weterynarii i behawiorysta.

Skąd biorą się problemy?

Problemy z zachowaniem u psów czy kotów mogą wynikać z ich nieułożenia, na przykład związanego z brakiem odpowiedniego wychowania kociąt czy szczeniąt i z braku skutecznej tresury w pierwszych latach życia. Często są jednak związane ze słabszymi bądź mocniejszymi stanami lękowymi, których doświadczają nasi pupile. Taka przyczyna dziwnych zachowań zwierzęcia jest częstsza, niż mogłoby się pozornie wydawać. Wspomniane stany nie zawsze muszą być aktywowane wyraźnymi bodźcami zewnętrznymi. Już samo spodziewanie się wystąpienia takich bodźców może obudzić nieuzasadniony lęk.

Rodzaje zaburzeń

Proporcjonalnie do nasilenia strachu rozróżniamy: ogólne zaburzenia lękowe, specyficzne zaburzenia lękowe i fobie. Psy i koty może dotknąć jeden lub więcej z szerokiej gamy problemów behawioralnych. Typowymi są: ogólne lęki, fobie (dotyczące dźwięku, przestrzeni miejskich, obcych ludzi czy zwierząt), tak zwany lęk separacyjny związany z pozostawianiem zwierzęcia samego w domu (objawiający się wywoływaniem zniszczeń, szczekaniem i wyciem, nieodpowiednim załatwianiem potrzeb fizjologicznych, wymiotami).

To także agresywne zachowania (wśród nich szczególne: do dzieci, do obcych, do domowników, do innych zwierząt), autoagresja (obgryzanie ogona czy łap aż do powodowania ran), manifestowanie tendencji do zachowań agresywnych (szczerzenie kłów, warczenie, nieprzewidywalne zachowania) oraz zwiększona intensywność zabawy i skakanie na ludzi. Częstym zaburzeniem jest także kradzież i bronienie ukradzionych rzeczy: jedzenia, zabawek, elementów garderoby, innych przedmiotów. Pies i kot niekiedy żebrzą też o jedzenie (zarówno u domowników, jak i obcych ludzi).

Pupil może także nadmiernie domagać się naszej uwagi, znaczyć teren moczem lub kałem, popuszczać przy witaniu się z nami (tzw. poddańcze upuszczanie moczu), zbyt często szczekać i wyć, miewać zaburzenia snu (co może wiązać się z aktywnością w nocy), pić i jeść w nadmiarze, a także niszczyć nasze meble, ubrania i urządzenia codziennego użytku. Problemów behawioralnych zwierząt domowych jest oczywiście o wiele więcej, dlatego każde niestandardowe zachowanie, które nas zaniepokoi, winno być skonsultowane ze specjalistą.

Jak leczyć?

Porady zasłyszane od znajomych czy znalezione w internecie nie powinny być ostatecznym wyznacznikiem podejmowanych kroków mających na celu „naprawianie” zaburzeń naszego zwierzęcia. Zachowania psów i kotów obok możliwych lęków  determinują takie cechy jak rasa, wcześniejsza socjalizacja, otoczenie. Na każde z nich powinno spojrzeć się indywidualnie. Należy też pamiętać, że niestandardowe zachowania mogą mieć podłoże chorobowe i wynikać np. z bólu lub innego oddziaływania choroby na organizm (senność, brak apetytu, nadmierne picie wody etc.).

Biorąc pod uwagę te przesłanki, najlepszym wyjściem jest wizyta u lekarza weterynarii lub/i behawiorysty, a w przypadku psa niekiedy także skorzystanie z usług szkoleniowca. Lekarz Weterynarii, jeśli uzna to za stosowne, rozpocznie terapię farmakologiczną, którą wspierać będzie terapia behawioralna. Proces leczenia zwierzęcych fobii i zaburzeń jest powolny, jednak pomyślnie przeprowadzony przyniesie ulgę naszemu pupilowi i zapewni komfort nam samym.

Profilaktyka

Ważnym jest, by nie stwarzać swojemu zwierzęciu sytuacji, które mogą być dla niego stresujące. Jeżeli wybieramy się w długą podróż – zwłaszcza środkami masowej komunikacji, w domu ma pojawić się nowy lokator, dziecko czy kolejne zwierzę, zbliża się sylwester albo poważny remont – skorzystajmy z porad specjalistów. Warto zrobić to również na samym początku, jeszcze przed wzięciem zwierzęcia pod swój dach. Ekspert pomoże wybrać nam gatunek i rasę, które będą najbliższe naszym oczekiwaniom, a jeśli już mamy zwierzę, oceni jego temperament i da stosowne rady, jak postępować.

Numer kontaktowy  +48 566 233 095